گوشت شترمرغ به رنگ قرمز و از لحاظ مقدار کلسترول و کالری از گوشت مرغ و ماهی هم کمتر است، طبق گزارش اداره کشاورزی آمریکا در هر ۳ ا‏نس گوشت شترمرغ مقدار کلسترول ۵۸ میلی گرم و چربی ۲% و کالری تنها ۱۱۴ می باشد که در هر سه مورد مساوی یا کمتر از گوشت مرغ می باشد و به همین علت این نوع گوشت خیلی مورد توجه مصرف کنندگان اروپائی و آمریکائی قرار گرفته است.

    شترمرغ در هر سال ۴۰ تا ۶۰ جوجه تولید می کند در حالیکه تولید گاو در هر سال یک رأس می باشد برای پرورش یک جفت شترمرغ کاملاً بالغ به نیم جریب زمین نیاز است یعنی حدود یک پنجم زمین مورد نیاز برای پرورش گاو.

    شترمرغ تا ۵۰، ۶۰ یا ۷۰ سال عمر کرده و در این مدت حداقل ۴۰ سال آن را تولید مثل میکند در حالیکه گاو در سن ۱۰ تا ۱۱ سالگی تولید مثل را متوقف می کند.

    تولید گوشت در شترمرغ نزدیک به ۴ برابر تولید گوشت گاو است. دوره بارداری گاو ۹ ماه است در حالیکه دوره تبدیل تخم به جوجه ۴۲ روز است. استحکام چرم شترمرغ ۳ برابر استحکام چرم گاو می باشد. چرم به دست آمده از هر شترمرغ ۱۳ تا ۲۰ فوت مربع است.

    از یک جفت شترمرغ سالیانه حدود ۳۰ عدد شترمرغ تولید میشود و وزن آن در یکسالگی حدود ۹۰ تا ۱۱۰ کیلوگرم می باشد.

    درآمد سالیانه از یک شترمرغ که در شرایط مناسب پرورش داده شده حدود ۱۰۰۰ دلار است. مقدار ۱ تا ۲ کیلوگرم یونجه برای تغذیه روزانه شترمرغ بالغ کافی است. شترمرغ در سن ۱۸ تا ۲۴ ماهگی شروع به تخمگذاری می کند.

    از خصوصیات دیگر گوشت شترمرغ این است که مقدار پروتئین آن مثل گوشت گاو زیاد ولی مقدار کالری و کربوهیدرات آن کمتر است مقدار چربی وکلسترول آن از گوشت مرغ کمتر بوده و از لحاظ کیفیت و طعم شبیه به گوشت گاو می باشد.

(جدول مقایسه گوشت شترمرغ با گوشت سایر دامها)

۸۵ گرم گوشت

کلسترول

(میلی گرم)      

انرژی (کالری)

چربی(گرم)

پروتئین(گرم)

شترمرغ

۴۹

۹۷

۷/۱

۲/۲۱

مرغ

۷۳

۱۴۰

۳

۲۷

بوقلمون

۵۹

۱۳۵

۳

۲۵

گاو

۷۴

۲۳۰

۱۶

۲۲

گوسفند

۷۸

۲۰۵

۱۳

۲۴