سفر آیت الله تقوی به استان فارس و برگزاری مراسم تکریم و معارفه مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه

 آیت الله تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی بیست و یکم آذرماه با همراهی حجت الاسلام ابراهیمی معاون امور استانهای حوزه نمایندگی ولی فقیه به منظور معرفی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی استان فارس، دیدار با آیت الله دکتر دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس انجام و بازدید از بزرگترین طرح زنجیره تولید شتر مرغ جنوب کشور(زنجیره تولید شترمرغ سیمرغ پروران پارسه به مدیریت اقای حمید اجاقی) به استان فارس سفر نمود. در این سفر آیت الله تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در مراسم تکریم و معارفه مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، تاریخ جهاد کشاورزی را بهترین سند تأثیر گذاری در فرهنگ کشور دانست و گفت: فارس شاهد زحمات فراوانی از نمایندگان پیشین ولایت فقیه مانند شهید آیت الله دستغیب، آیت الله حائری شیرازی و آیت الله ایمانی بوده است.

وی با اشاره به شرایط کنونی و کینه توزی های دشمن، تصریح کرد: دشمن با تهدید شرکت های متقاضی معامله با ایران و فشارهای جهانی سعی در منزوی کردن ما دارد، اما این مقطع را نیز با سربلندی پشت سر خواهیم گذاشت و دشمن چهل سال نتوانسته و این بار نیز نخواهد توانست.

این مقام مسئول با اشاره به راهکارهای آمریکا و دشمنان در مقابله با ایران، گفت: گوش مردم ایران از این حرف ها پر است و روش های آنان ما را لرزان نکرده و همچنان مقاومت خواهیم کرد، ما روزگاری در اصفهان روزی ۳۰۰ شهید را تشییع کردیم و والدین آنها اشک نریختند تا دشمن گمان نکند که ضعیف شدند.

وی با بیان این‌که زحمت‌ها و توطئه‌های آنان را باید با تلاش بیشتر پاسخ داد، یادآور شد: نوسانات ارزی و اقتصادی مشکلاتی برای معیشت مردم ایجاد کرده است، اقتصاد موضوع مهمی است و وزارت جهاد کشاورزی وزارتی اقتصادی متصل به معیشت مردم است.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان این‌که معیشت مردم جنبه امنیت ملی دارد، گفت: یکی از مایه های امنیت ملی معیشت مردم است، مردم تأخیر و کمبود در مسائل دیگر را تحمل می کنند اما بحث معیشت پیچیده بوده و اگر سفره خانه ای خالی باشد تحمل پذیر نیست و نمی توان به مردم گفت که تحمل کنند.

وی تأکید کرد: اگر معیشت با کیفیت و کمیت کافی در اختیار مردم بگذاریم قله موفقیت بزرگی را فتح کرده ایم، امنیت کنونی در این حوزه به دلیل تلاش های جهاد کشاورزی است و کمبودی وجود ندارد اما قیمت‌ها برای برخی از افراد شکننده است که باید این موضوع حل شود.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه جهاد کشاورزی معیشت مردم را تامین می کند، متذکر شد: در اقتصاد مقاومتی یا جهاد اقتصادی ما رو به روی دشمن قرار داریم، دشمن با ایجاد تنگنا سعی در ایجاد شورش علیه نظام را دارد، بنابراین اولین اصل اقتصاد مقاومتی برنامه ریزی ها در راستای خنثی سازی نقشه های اقتصادی دشمن است.

آیت الله تقوی گفت: اقتصادی مقاومتی الزاماتی دارد؛ دانش بنیان است و باید با علم پیش رود چرا که روش های سنتی پاسخگو نیست، با تکیه بر علم می توان به قطب کشاورزی در منطقه تبدیل شد به طوری‌که برخی از کارشناسان کشاورزی معتقدند با بهره از روش های نوین می توان غذای ۱۵۰ ‌میلیون نفر را در کشور تولید کرد.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی افزود: علمی ترین وزارت بعد از وزارت علوم، وزارت حهاد کشاورزی است، باید این وزارتخانه به مردم معرفی شود چرا که بیشترین ارتباط مردمی را دارد و مردم محور است.

وی گفت: جهاد کشاورزی کارمند طلبه نمی خواهد بنابراین پا به پای کارشناسان به روستاها رفته، علم کشت را از متخصصین فرا گیرید و تبلیغ و ترویج کنید تا مدیریت جهادی تحقق پیدا کند.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در پایان با اشاره به این‌که با مدیریت جهادی اقتصاد مقاومتی تحقق می یابد، تاکید کرد: مدیریت جهادی حق مدار، جهاد فی سبیل الله، پرکار، متوکل، متوسل، کم خرج و پرسود، دلبسته به خدمت، پیشتاز در عمل، مستضعف گرا، ضد اشرافی گری و شخصیت دهنده به پست است.

در این مراسم حجت الاسلام سید محسن قائمی به عنوان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی فارس معرفی و از خدمات حجت الاسلام عبدالعلی بحرانی، مسئول پیشین این حوزه تقدیر شد.

آیت الله لطف الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس نیز در این مراسم با بیان این‌که برای موفقیت باید از اختلافات پرهیز کرده و پکپارچه شد، گفت: دشمن در چهل سالگی انقلاب ساکت ننشسته و برای دی و بهمن برنامه دارد، مواظب باشید. وی

با اشاره به قرار گرفتن در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی گفت: باید به این مناسبت، اقدامات و تلاش های نظام جمهوری اسلامی برای مردم تبیین شود.

آیت الله دژکام افزود: امروز در سطح کشور در نهادها و سازمان های مختلف خدمات زیادی انجام می شود اما اگر این خدمات به جامعه اطلاع رسانی نشود مردم در جریان قرار نخواهند گرفت.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: : این اطلاع رسانی که به نظر می رسد قدری در انجام آن بی تجربگی می کنیم باید به گونه ای باشد که مردم به این باور برسند که نظام اسلامی موفق و رو به پیشرفت و تعالی است.

نماینده ولی فقیه در فارس با بیان این‌که حرکت کنونی برای پیشبرد و تاسیس تمدن اسلامی باید در هم تنیده شود، تصریح کرد: نقش نمایندگان رهبر معظم انقلاب در مجموعه‌های مختلف نیز همانند ریسمانی است که همه را به نقطه اصلی و محوری که مقام عظمای ولایت است وصل می کند.

امام جمعه شیراز با تأکید بر ارتباط با ولی فقیه به عنوان پدر امت و نمایندگان ایشان گفت: اختلافات در کارها طبیعی است اما نباید سبب از هم گسسته شدن پیوند برادری به ویژه در جهاد و سپاه شود، اگر برادری و ارتباط ولایت نباشد در ساخت تمدن با مشکل رو به رو می شویم.

آیت الله دژکام ، در پایان تاکید کرد: قطعا با اتحاد و برادری چهلمین سال پیروزی انقلاب را که دشمنان برای آن نقشه ها و خط و نشان ها کشیده اند با عزت و عظمت پشت سر خواهیم گذاشت.

همچنین قاسمی رئیس سازمان استان فارس در این مراسم بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی تنها وزارتخانه ای است که مقام معظم رهبری در آن نماینده دارد، چرا این وزراتخانه نقشی برگرفته از انقلاب داشته، سنگرسازان بی سنگر، یار و یاور امام و رهبری بوده و با هدف محرومیت‌زدایی فعالیت کرده و امروز نیز در شرایطی که کشور تحت تحریم های ظالمانه دشمن قرار دارد با تبعیت از فرامین رهبر معظم انقلاب در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می دارد.

وی با بیان این‌که استان فارس ۱۰ درصد تولیدات کشاورزی کشور را داشته، تصریح کرد: این نقش آفرینی ۱۰ درصدی در پایه‌ای ترین نیاز جامعه نشان از لبیک به دستور مقام معظم رهبری است.

قاسمی افزود: جهاد کشاورزی علی رغم خشکسالی و کمبودهای اعتباری، توانسته با بهره‌وری و استفاده مطلوب از امکانات، اهدافی همچون خودکفایی در تولید گندم را محقق کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در پایان با اشاره به فعالیت های نماینده پیشین مقام معظم رهبری در این سازمان تاکید کرد: از نماینده کنونی انتظارات پیشین را داشته تا از ظرفیت های شکوفا نشده در جهت خودکفایی بهره ببریم و در مسیر شکوفایی اقتصاد کشور قدم بگذاریم.

در ادامه این سفر آیت الله تقوی از بزرگترین زنجیره پرورش شتر مرغ کشور(سیمرغ پروران پارسه) بازدید کرد. وی در این بازدید با اشاره به حمایت‌های سازمان جهاد کشاورزی فارس در شکل‌گیری این زنجیره، گفت: زنجیره‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش به‌سزایی داشته، از این رو در جهت ترویج تخصص و دانش این زنجیره در کشور، تبلیغ و اطلاع رسانی بیشتری انجام شود.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی گفت: گسترش فرهنگ ایجاد زنجیره تولید به شکل فعلی، صرفه جویی در هزینه‌ها، تولید اجناس با کیفیت بهتر و قیمت مناسب‌تر را به دنبال خواهد داشت، چرا که فعالیت هر کدام از حلقه‌های این زنجیره به صورت جداگانه مخارج بالایی را به دنبال داشته و در نتیجه قیمت فرآورده‌ها تحت تاثیر مخارج قرار می‌گیرد.

آیت الله تقوی با اشاره به این‌که زنجیره پرورش شترمرغ مذکور به لحاظ علمی، فنی و تخصصی از سطح بالایی برخوردار است، تصریح کرد: از این زنجیره میتوان به عنوان یک واحد آموزشی استفاده کرد، بنابراین توصیه می‌شود با راه‌اندازی تور گردشگری کشاورزی علاوه بر آشنایی دانشجویان و دانش‌آموزان به صورت عملیاتی و از صفر تا صد با این صنعت، می‌توان در نسل جوان ایجاد انگیزه کرد.

وی با بیان این‌که از وظایف نظام، کنترل حلال بودن گوشت مصرفی مردم است، افزود: از ویژگی بارز این زنجیره رعایت ذبح شرعی است.

آیت الله تقوی با بیان این‌که کنترل سلامت غذایی در زنجیرههای تولید آسان‌تر از واحدهای جداگانه است، گفت: سلامت محصول تولیدی از دیگر ویژگی‌های زنجیره مذکور بوده و حتی خوراک شترمرغ نیز در این مجموعه تولید می‌شود.

وی یادآور شد: شرکت سیمرغ پروران پارسه در حال انعقاد تفاهم نامه سه جانبه با بسیج سازندگی و کمیته امداد امام خمینی (ره) بوده که در این تفاهم نامه شرکت مذکور جوجه و نهاده‌ها را تامین کرده و شترمرغ را به صورت تضمینی خرید می‌کند که در این صورت زمینه اشتغال‌زایی پایدار برای مددجویان تحت پوشش کمیته ایجاد می‌شود.

در همین راستا مدیر امور طیور و زنبور عسل جهادکشاورزی استان فارس، گفت: شرکت سیمرغ پروران پارسه، بزرگترین واحد صنعتی پرورش شترمرغ کشور بوده و تنها کشتارگاه اختصاصی شترمرغ در این زنجیره قرار دارد.

علی رستگار افزود: این زنجیره تولیدی به ظرفیت ۴۵۰ قطعه مولد و ۶ هزار قطعه پرواری، قابلیت کشتار هشتاد قطعه در هر شیفت را داراست.

این مقام مسئول گفت: در این مجتمع تولیدی صنعتی و پرورشی علاوه بر تولیدات داخلی این کشتارگاه، بیش از صد واحد تولیدی را در خود استان و استان های مجاور پوشش داده و با تمامی واحدهای پرواری و تولیدی صنعت شترمرغ متصل است.

رستگار یادآورشد: این مجتمع (زنجیره تولید شترمرغ سیمرغ پروران پارسه)به عنوان زنجیره تولید دارای سالن های پرورش مولد و پرواری ، سایت جوجه کشی ، کارخانه خوراک دام و کشتارگاه صنعتی شترمرغ بوده و دیگر کارخانه های متصل به کشتارگاه شامل فرآوری گوشت ، سوسیس ، انواع کالباس ، برگرها، فرآوری روغن، فرآوری پر، فرآوری پوست تا مرحله پیش دباغی نیز است.

زنجیره تولید شترمرغ سیمرغ پروران پارسه به مدیریت اقای حمید اجاقیدر زمینی به مساحت بیست هکتار و در بخش ارژن شهرستان شیراز قرار دارد.

گفتنی است در ابتدای این سفر نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی به همراه، معاون امور استانهای حوزه نمایندگی ولی فقیه، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان فارس، مدیر حراست، رئیس اداره روابط عمومی استان فارس و حجج الاسلام بحرانی، قائمی و قاسمی، با آیت الله دکتر دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس، جمعی از روحانیون معظم و سردار یدالهی مسئول نهاد دیدار و گفتگو کردند.