اولین استارت آپ کشاورزی در شیراز

اولین برنامه ی “ایده تا کسب و کار” کشاورزی با محوریت ایده ­های کشاورزی و فناوری اطلاعات در روزهای چهارشنبه تا جمعه، ۲۰ الی ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ در شیراز برگزار می ­شود و جناب حمید اجاقی مدیر عامل شرکت سیمرغ پروران پارسه به عنوان یکی از داوران در این رویداد حضور دارند .

 با توجه به نیاز بخش کشاورزی به طرح ایده­ های جدید، تعداد قابل توجه دانش آموختگان کشاورزی که علاقمند به ورود در عرصه ی کشاورزی هستند، و همچنین فرصت­ های بیشماری که فناوری ­های اطلاعاتی و ارتباطی برای رفع مشکلات و ایجاد فرصت ­های جدید در بخش کشاورزی ایجاد می کند، اولین برنامه ی “ایده تا کسب و کار” کشاورزی با همت برخی کارآفرینان عرصه ی کشاورزی و فناوری اطلاعات، و اساتید دانشگاهی در دانشکده ی کشاورزی دانشگاه شیراز، شرکت داده ­نگار داتیس پارس و شرکت بازرگانی سبزکاشت مهر آسیا در روزهای چهارشنبه تا جمعه، ۲۰ الی ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ در شیراز برگزار می ­شود.

 

اگرچه تأکید بر ایده­ های تلفیقی کشاورزی و فناوری اطلاعات است، اما سایر ایده ­های کسب و کار کشاورزی نیز مورد توجه جدی قرار خواهند گرفت. این برنامه با حمایت بانک کشاورزی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس، سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، کمیته ی امداد امام خمینی (ره)، سازمان پارک­ ها و فضای سبز شهرداری شیراز، موسسه ی دانش­ بنیان فکر برتر و شرکت خصوصی کیاسبز آشیان کوشا اجرا خواهد شد.

 

در این برنامه، که رویکرد کاملا اجرایی و کارگاهی داشته، افراد در روز اول ایده ­های خود را طرح می کنند، و سپس تعدادی از ایده ­ها که امکان موفقیت بیشتری در بازار کار دارند انتخاب می­ شوند. در این مرحله، مشارکت­ کنندگان با گپ و گفتی که با یکدیگر خواهند داشت، حول ایده ­های انتخاب شده تیم­ سازی می کنند. طی روزهای دوم و سوم، تیم­ ها با کمک ده مربی که همگی سابقه ی کارآفرینی در سطح ملی و یا استانی دارند و یا مدرس کارآفرینی هستند، برای تجزیه و تحلیل و نزدیک کردن ایده به کسب و کار تلاش می کنند.

 

در پایان روز سوم، تیم ­ها از ایده­ ی آماده برای شروع کسب و کار خود در حضور تعدادی داوران دفاع می ­کنند و ایده ­های برتر انتخاب می ­شوند. با توجه به رایزنی­ های انجام شده و حضور کارآفرینان، سرمایه ­گذاران و برخی سازمان ­های حمایت ­کننده از کارآفرینی در جلسه ی پایانی برنامه، ایده­ های برتر این شانس را دارند که از حمایت ­های مالی برخوردار شوند و به کسب و کار تبدیل شوند.