مرحله نخست زنجیره تولید شتر مرغ کشور و خاورمیانه در منطقه خان زنیان شیراز به بهره برداری رسید. در این مراسم که با حضور جناب آقای دکتر رکنی معاون محترم جهاد کشاورزی در تولیدات دامی و جناب آقای دکتر قاسمی ریاست مجترم جهاد کشاورزی استان فارس و جناب آقای دکتر مختاری مدیر کل محترم تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس و جناب آقای دکتر مهندس مدیر کل محترم سازمان دامپزشکی استان فارس و فرماندار محترم شهر شیراز جناب آقای عالیشوندی و نماینده محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای خادم  انجام شد فاز اولیه مجتمع که کشتارگاه شترمرغ و بسته بندی گوشت می باشد افتتاح گردید .

مدیر عامل زنجیره تولید شترمرغ ایران(مجتمع سیمرغ پروران پارسه) در مراسم افتتاح این واحد صنعتی گفت: این مجموعه شامل اولین کشتارگاه اختصاصی شترمرغ ایران است که ظرفیت کشتار  ۳۰۰ قطعه شترمرغ در روز را دارد.

مدیر عامل شرکت آقای مهندس حمید اجاقی افزود:۵۹ کارگر به صورت مستقیم در این واحد صنعتی مشغول بکار شدند و با بهره برداری از مرحله دوم این واحد زمینه اشتغال ۱۰۰نفر فراهم خواهد شد.

وی افزود: این واحد صنعتی در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار ساخته شده که ۱۹ هکتار به مزرعه پرورش شترمرغ اختصاص یافته است.

مهندس اجاقی گفت: دریافت نشان حلال و IR برای صادرات محصولات به سایر کشورها از موفقیت های این واحد صنعتی است.

وی افزود: مرحله دوم بهره برداری از این واحد صنعتی شامل فرآورده های گوشتی از جمله سوسیس و کالباس و پوست این محصول در خرداد سال آینده انجام خواهد شد.

قاسمی رئیس جهاد کشاورزی فارس در این مراسم گفت: برای ساخت این واحد صنعتی ۱۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هزینه شده که بیش از ۱۰ میلیارد آن تسهیلات بانک کشاورزی است.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی در مراسم آغاز به کار این کارخانه با اشاره به اینکه ایران سومین کشور دنیا از لحاظ تعداد قطعات شترمرغ است گفت:  ۱۰۰هزار قطعه شترمرغ در ایران وجود دارد که از این تعداد ۹ هزار قطعه مولد هستند.

حسن رکنی افزود: صنعت تولید شتر مرغ بسیار سود آور و منطبق بر الگوی اقتصاد مقاومتی است که علاوه بر فرآورده های گوشتی آن ، پوست ، روغن و پر شترمرغ ارزش اقتصادی دارد.