افتتاح ۶ طرح کشت و صنعت با حضور وزیر دفاع

۶ طرح کشاورزی ، دامداری و تبدیلی با حضور وزیر دفاع در مجتمع کشت وصنعت استان تهران به بهره برداری رسید.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، این طرح ها که با بیش از ۲۷۰ میلیارد ریال اعتبار ساخته شده است ، شامل یک واحد گلخانه مدرن ، مرحله دوم توسعه کشت بافت ، دو استخرذخیره آب ، توسعه سایت پرورش شترمرغ و رونمایی از تولید فرآورده های گیاهان دارویی بود.
سردار حسین دهقان در حاشیه مراسم افتتاح این طرح ها گفت: سازمان اتکا ، یکی از سازمان های با قدمت و دارای عمرطولانی است که نقش موثری در تامین اقلام کشاورزی ، دامی و طیور مورد نیاز نیروهای مسلح و سپس مردم ایران دارد.
وی افزود: این سازمان تاکنون خدمات خوبی عرضه کرده است و متناسب با اهدافی که برای آن ترسیم شده گام های خوبی برداشته است.
وزیردفاع گفت: آنچه برای ما مهم است این که سازمان اتکا باید به فناوری های روز و پیشرفته در زمینه کشاورزی ، دام و طیور مجهز شود تا به سازمانی الگو و موفق در سطح جهان تبدیل شود.
دهقان با بیان اینکه گام های مثبت و مفیدی در این زمینه برداشته شده است افزود: با کشت بافت های مدرن و محصولات دانش بنیان اکنون در میانه راه هستیم که امیدواریم به اهداف مورد نظر به زودی دست یابیم.
همچنین وزیر دفاع در جمع مسئولان سازمان اتکا و مجتمع کشت وصنعت استان تهران در مجموعه تولیدی جلیل آباد پیشوا گفت: سازمان اتکا که زیر مجموعه وزارت دفاع درزمینه کشاورزی و دامپیروری است باید درکشور و حتی خاورمیانه جایگاه اول تولید را داشته باشد.
وی افزود: هم اکنون یک هزارم بهترین زمین های کشاورزی کشور در اختیار این وزارتخانه است که ما تلاش می کنیم آن را به یک صدم افزایش دهیم .
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت نوین ایرانیان( از زیرمجموعه های کشت و صنعت استان تهران و سازمان اتکا ) هم با ارائه آمار و عملکرد این شرکت گفت: هم در این شرکت ۱۱ میلیون قطعه جوجه یک روزه ، ۶ هزار قطعه شترمرغ ، ۳۰ هزار مرغ تخم گذار و ۸ هزار تن مرغ گوشتی پرورش و تولید می شود.
سیف پور افزود: یکی از اهداف این شرکت افزایش تولید گوشت مرغ به ۱۳ هزار تن با کیفیت جدید و نژاد مطلوب است و نیز تولید گیاهان دارویی است.
وی گفت: تا ۱۰ سال پیش با ۳ لیترآب در ثانیه سه هکتار زمین کشت می شد اما اکنون با یک لیترآب در ثانیه شش هکتار زمین سیراب می شود و تولید نیز۱۰۰ درصد افزایش یافته است.
شرکت کشت و صنعت نوین ایرانیان به عنوان مهمترین زیر مجموعه مجتمع کشت و صنعت استان تهران در بخش جلیل آباد شهرستان پیشوا قراردارد.  (۹۴/۲/۵)